Ako sa starať o LP platne?

Za všetky tie roky ste si už doma vyzbierali celkom slušnú kolekciu vinylových platní. Ako sa však o tieto platne postarať, aby vám čo najdlhšie robili radosť?

Ako ste si už určite všimli, vinylové platne zažívajú v posledných rokoch veľký boom a nadšencov, ktorý sa do ich zbierania ponorili naplno stretnete takmer na každom kroku. Predaje platní už viac rokov po sebe stúpajú a tento trend sa tu v najbližších rokoch určite udrží. Preto, či už ste začiatočník, ktorý k tomuto krásnemu hobby práve privoňal prvýkrát alebo ste skúsený vinylový veterán, prečítajte si pár našich tipov, ktoré vám zaiste pomôžu predĺžiť životnosť vašej cennej zbierky.

Ako najlepšie LP platne skladovať

Platne zaberajú omnoho viac miesta ako CD a preto je dôležité si dobre rozmyslieť kde ich všetky budete skladovať, keď sa vaša zbierka rozrastie do väčších rozmerov ako ste pôvodne plánovali. Ideálne pre skladovanie platní je suché miesto so stálou teplotou a vlhkosťou. Dôležité je najmä, aby sa vám pri uložení vinylové platne za žiadnu cenu neohli, keďže toto môže spôsobiť, že už ich nebude možné prehrávať na gramofóne.

Taktiež, vaše LP sa jednoducho môžu ohnúť aj pri uložení v horizontálnej polohe preto je dôležité, aby ste ich mali uložené vertikálne. Viacero platní položených na sebe predstavuje oproti iným médiám výrazný rozdiel v hmotnosti, preto môže veľmi ľahko dôjsť k ohnutiu.

Najlepším spôsobom pre uloženie platní je ich ukladanie vo vertikálnej polohe. Na tento účel vám skvelo poslúžia špeciálne stojany pre ukladanie LP platní značky Audivisions, ktoré nájdete v našej ponuke v rôznych tvaroch a veľkostiach, aby ste si mohli vybrať presne taký stojan aký sa vám hodí do bytu.

Dávajte si pozor pri manipulácií s platňami

Samozrejme, je jasné, že dotýkať sa povrchu drážok asi nebude najlepší nápad; pre istotu je však dobré to spomenúť. Vaše LP by ste mali držať výhradne len za okraj. Takisto ako je „tabu“ dotýkať sa dátovej strany CD, nemali by ste sa dotýkať ani drážok na platni. Pri dotyku prstov s drážkami sa na ich plochu môže dostať mastnota z prstov čo bude mať za následok zhoršenie zvukovej kvality pri prehrávaní platne. Taktiež, riskujete poškrabanie povrchu platne nechtami.

Používať alebo nepoužívať vnútorné obaly?

Určite ste si všimli, že po otvorení albumu sa vinylové platne vždy nachádzajú ešte v nejakom dodatočnom obale. Výrobcovia však väčšinou používajú tú najlacnejšiu možnosť, ktorou je papierový vnútorný obal. Tento síce splní svoj účel no pre bezpečné uloženie platne je absolútne nepostačujúci. Vo väčšine prípadov sa z papiera do drážok platne dostanú maličké „úlomky,“ ktoré si prehrávaním zatlačia hrotom prenosky ešte hlbšie do drážok a LP sa tak zbytočne znehodnocuje.

V našej ponuke nájdete kvalitné japonské obaly na LP značky Katta, do ktorých môžete svoje platne bezpečne uložiť, a ktoré taktiež zabraňujú vzniku statického náboja. Taktiež, mnoho zákazníkov, ktorý u nás nakupujú LP využíva aj službu prania vinylových platní na špičkovej ultrazvukovej práčke Audio Desk Systeme Gläss, ktorá zaručuje úplne vyčistenie platne od nečistôt procesom kavitácie. Pri kúpe platní cez náš e-shop ELPÉČKO.sk máte dokonca za zvýhodnenú cenu so zľavou -20% pri prvej platni a -30% pri každej ďalšej, ktorú si objednáte.

Modely ultrazvukových práčok Audio Desk Systeme Gläss Vinyl Cleaner Pro X

Čistenie LP platní

Pri troche hľadania na internete určite nájdete mnoho expertov, ktorý majú svoje „osvedčené“ spôsoby ako platne vyčistiť, aby hrali perfektne. Úprimne, kefka a zubná pasta alebo čistenie platní v umývačke riadu, ktoré odporúčali „vinylový experti“ na fórach by sme asi neskúšali, môžete však vyskúšať niektorú z týchto metód:

  • Suché čistenie – Pre občasné dočistenie odporúčame LP pred každým prehratím a po každom prehratí jemne očistiť špeciálnou kefkou na čistenie vinylových platní s karbónovými vláknami. Karbónové vlákna znižujú statický náboj na vinyle, ktorý priťahuje prachové častice a vnútorná časť kefky, ktorú väčšinou tvorí zamatová tkanina efektívne odstraňuje prach. Taktiež, nezabúdajte, že okrem čistenia platní je potrebné pravidelne očistiť aj kefku.
Čistiaca sada Thorens Cleaning Set v elegantnom drevenom boxe
Antistatická karbónová kefka Milty Record Brush
  • Mokré čistenie – Ak chcete svoje platne prečistiť dôkladnejšie, môžete nato využiť špeciálnu tekutinu na čistenie vinylov v kombinácií s destilovanou vodou. Platňu môžete pretrieť látkou z mikrovlákna a následne dosušiť inou suchou mikrovláknovou handričkou.
  • Ultrazvukové čistenie – Ako sme už spomínali vyššie, najefektívnejším spôsobom ako vyčistiť vaše platne je čistenie na špeciálnej ultrazvukovej práčke. V našej predajni ponúkame službu čistenia vinylov na ultrazvukovej práčke Audio Desk Systeme Gläss Vinyl Cleaner Pro X, ktorého cena je 3,60€ vrátane antistatického vnútorného obalu. Pri objednávke platní cez náš e-shop vám ich v prípade záujmu vyčistíme za zvýhodnenú cenu a domov vám už prídu krásne vyčistené, aby ste si ich mohli hneď naplno užívať.
Video s procesom prania LP platne na ultrazvukovej práčke Vinyl Cleaner Pro v našom štúdiu na Dolnej 18 v Banskej Bystrici

Správne zoradenie platní – radiť LP podľa abecedy alebo podľa žánru?

Tu už rozhodnutie necháme na vás. Väčšina nadšencov aj tak nikdy nemá v platniach poriadok a ich správne uloženie je v každej domácnosti nekonečný boj. Pre lepšiu orientáciu vo vašej kolekcií však máme v ponuke deliace prepážky, ktoré si môžete objednať buď vo forme abecedy alebo podľa žánrov.

Technológie káblov americkej značky WireWorld

Skutočne dobré káble si vyžadujú viac ako len väčší priemer vodičov

David Salz, zakladateľ spoločnosti WireWorld

Nové technológie, ktoré vytvárajú cestu dynamickému zvuku

Cieľom patentovanej technológie DNA Helix od spoločnosti WireWorld je umožniť poslucháčom ničím nerušený zážitok z ich obľúbenej hudby oslobodený od akýchkoľvek strát alebo zafarbení, ktorým sa nie je možné pri bežných kábloch vyhnúť. Pri testovaní káblov pomocou polygrafu inžinieri spoločnosti WireWorld zistili, že jeden z najväčších problémov pri prechode signálu káblami predstavujú tzv. výrivé prúdy, ktorých nepriaznivý efekt sa znásobuje krútením vodičov v kábli. Výrivé prúdy v kábloch majú za následok stratu tých najmenších zvukových detailov a nuansí, ktoré boli presne tým dôvodom, prečo ste investovali do kvalitnej hifi zostavy. Prečo ju teda pokaziť nekvalitnou kabelážou?

Geometria káblov WireWorld – DNA Helix

Káble WireWorld využívajúce patentovanú technológiou DNA Helix sú konštruované tak, že jednotlivé vodiče v kábli sú vedené paralelne vedľa seba po skupinách, aby sa zabezpečila čo najpriamejšia cesta pre zvukový signál a znížila sa tak možnosť vzniku vírivých prúdov. Dokonca, pri analógových kábloch prebiehajú pri konštruovaní geometrie kábla posluchové testy a vzdialenosť jednotlivých vodičov v kábli od seba sa do výsledného návrhu upravuje tak, aby výsledný kábel znel takmer ako keby boli komponenty pripojené priamo na seba.

Porovnanie štruktúry DNA Helix káblov WireWorld s bežnými káblami s krútenými vodičmi

Vďaka takémuto náročnému posluchovému testovaniu káblov pri konštruovaní ich geometrie je možné dosiahnuť nádherne texturovaný dynamický zvuk s priestorom ako keby váš obľúbený interpret stál presne pred vami.

V kábloch sa na kvalite zvuku podieľa každučký, aj ten najmenší detail. Materiál vodičov, izolácia a konektory sú určite podstatnými prvkami pri návrhu kábla, najdôležitejšia je však geometria, ktorá poskytuje signálu čo najefektívnejšiu cestu, ktorá je kľúčom k živej reprodukcii hudby.

David Salz, zakladateľ spoločnosti WireWorld

Káble s technológiou DNA Helix v našej ponuke

Technológie Symmetricon a Uni-Path v kábloch pre digitálne audio

Geometrie káblov Symmetricon a Uni-Path používané v nižších radách káblov WireWorld pre digitálne audio poskytujú rovnaké výhody ako geometria DNA Helix v nižších cenových kategóriách a pri o niečo menších (priemer) kábloch.

Geometria Symmetricon používaná v kábloch WireWorld pre digitálne audio.

Obe technológie, Symmetricon aj Uni-Path zlepšujú efektivitu prenosu zvukového signálu a poskytujú lepšie tienenie. Vďaka týmto inováciám tieto káble dokážu preniesť omnoho väčšie množstvo informácie z pôvodného zdroja vďaka čomu zlepšujú celkovú kvalitu zvuku a priestorovosť.

Káble s technológiou Symmetricon v našej ponuke

Napäťové káble vybavené technológiou FluxField

Geometria napäťových káblov FluxField je založená na 24 izolovaných vodičoch, ktoré sa vo vnútri kábla točia okolo plochého jadra, ktoré maximalizuje ich schopnosť odfiltrovať akékoľvek rušenie, ktoré do kábla môže prechádzať zo siete.

Geometria FluxField používaná v napäťových kábloch WireWorld

Tento unikátny návrh minimalizuje akékoľvek rušenie najmä pri dlhších metrážach kábla. Vďaka plochej konštrukcii sú napäťové káble WireWorld veľmi flexibilné a dobre sa s nimi pracuje.

Káble s technológiou FluxField v našej ponuke

Konektory Silver-Tube™

Za vývojom konektorov Silver-Tube™ stála jednoduchá otázka, ktorú si položili inžinieri WireWorld. Načo sa trápiť s vývojom perfektných káblov, keď konektory aj tak „uberú“ na ich kvalite?

RCA konektor Silver-Tube™

Kontakty s bezkyslikatej medi potiahnuté hrubou vrstvou striebra so špeciálnym izolačným prstencom z materiálu DuPont Delrin pre čo najpevnejší kontakt zaručujú tú najlepšiu vodivosť na kontaktoch v porovnaní s akýmikoľvek bežnými RCA konektormi.

Konektory v našej ponuke

Materiály vodičov

Čisté striebro triedy OCC-7N s čistotou 99,99999% je zvukovo najneutrálnejší vodič, ktorý vám odhaľuje aj tie najmenšie odtienky signálu.

David Salz, zakladateľ spoločnosti WireWorld

Najlepšiu vodivosť je možné dosiahnuť len vďaka materiálom prémiovej kvality

Častým predpokladom u mnohých hifi nadšencov, ba dokonca aj výrobcov, je fakt, že priemer kábla ako jediný zaváži na výslednej kvalite zvuku. Hrubší kábel je lepší kábel? Určite nie! Priemer vodičov určite do istej miery vplýva na výsledný zvuk, avšak posluchové testy, ktoré s rôznymi návrhmi geometrie káblov vykonávajú inžinieri v spoločnosti WireWorld odhalili, že najväčší vplyv na zvuk kábla má práve materiál vodičov.

Porovnanie vodivosti rôznych materiálov oproti bežnej medi

Práve z tohto dôvodu sa vývojári značky WireWorld sústreďujú najmä na návrh čo najlepšej geometrie pre všetky rady káblov a následne sa pre daný kábel snažia vybrať materiál vodičov čo najvyššej možnej kvality.

V závislosti od cenovej úrovne a modelového radu sú vodiče káblov WireWorld vyrobené z bezkyslikatej medi, ktorá môže byť ešte dodatočne postriebrená pre lepšiu vodivosť. Najvyššie rady káblov však používajú výhradne čisté striebro triedy OCC-7N, ktoré má neuveriteľnú čistotu až 99,99999%.

Izolácia Composilex® 3

Aby bola sada inovácií, ktorými sa môžu káble značky WireWorld pýšiť kompletná, bolo potrebné navrhnúť aj úplne nový druh izolačného materiálu. Tak vznikla izolácia Composilex 3. generácie, ktorou sú vybavené všetky káble WireWorld.

Porovnanie izolácie Composilex 3 s bežnou izoláciou kábla.

Tento izolačný materiál napomáha zachovaniu čistoty signálu minimalizáciou triboelektrického rušenia. Izolácia Composilex 3 ponúka živý, priestorový zvuk s úchvatným dynamickým kontrastom.

Testovanie káblov pri návrhu

Spoločnosť WireWorld ako jeden z mála výrobcov navrhuje svoje káble na základe reálnych posluchových testov.

Na testovanie káblov sa v spoločnosti používa zariadenie s názvom Cable Comparator, s ktorým spoločnosť WireWorld získala aj ocenenie CES Innovations Award.

Efektivita testovania káblov pomocou tohto zariadenia bola ocenená už mnohými expertmi na audio doma aj vo svete. Robert Harley, editor časopisu The Absolute Sound sa o procese testovania vyjadril: „konečne som si mohol naplno uvedomiť aký veľký vplyv majú na zvuk káble“. Bobby Owsinski – jeden z najznámejších odborníkov na audio na svete dodáva: „Vždy som tak trochu pochyboval o tom, že high-end audio káble môžu na zvuku čokoľvek vylepšiť. Avšak, WireWorld tento môj predpoklad zmietol zo stola. Kvalitné kábla naozaj sú alfou aj omegou vašej hifi zostavy.“

Práve precízne posluchové testy pri návrhu jednotlivých káblov umožnili vznik mnohých patentovaných technológií – DNA Helix alebo Composilex 3 – vďaka ktorým sú káble značky WireWorld svetovou špičkou.

Ak by ste svoje komponenty spojili „napriamo“ počuli by ste ich hrať najlepšie ako dokážu. Vďaka prepojeniu káblami WireWorld sa k tomuto ideálnemu stavu môžete dostať naozaj veľmi blízko.

David Salz, zakladateľ spoločnosti WireWorld

Ako vzniká zvuk pri prehrávaní LP platne?

Určite sa vám už doma stalo, že pri ukladaní vašej obľúbenej LP platne na tanier gramofónu ste si prezerali drážky a zamysleli ste sa nad tým ako vlastne prenoska z toľkých miniatúrnych drážok prenesie zvuk?

Predstavte si, že idea, ktorá stojí za celou touto technológiu je stará už viac než 140 rokov a vďačíme za ňu vynálezu T. A. Edisona, ktorý sa nazýva fonograf.

V tomto článku na našom blogu sa vám posnažíme čo najviac priblížiť proces prenosu zvuku z drážok vinylovej platne pomocou prenosky a pozrieme sa aj na takých „velikánov“ analógového sveta, ktorý stáli pri vzniku platní alebo prenosiek už od samého začiatku – spoločnosti Thorens Goldring.

Ako mechanicky zaznamenať zvuk

V dnešnej dobe sú vlastne všetky moderné prehrávače hudby len „zjednodušené“ verzie klasických počítačov. Vaša hudba je v nich uložená v súboroch, ktoré obsahujú spleť rôznych dát uložených na nejakom druhu pamäte.

V prípade hudobných CD je spôsob uloženia hudby na samotnom disku v podstate veľmi podobný, dáta sú do povrchu disku „vypálené“ spôsobom, aby ich laser v mechanike dokázal prečítať podobne ako keby boli priamo na disku. Ako ale zaznamenať zvuk mechanicky? V dobe, keď Edison vynašiel svoj fonograf ešte ľudia o počítačoch ani o CD nosičoch nesnívali. Aj samotná elektrina v bežnej domácnosti bola dosť veľkým sci-fi.

Dáta na disku CD ako vypálené mikroskopické hrbolčeky

Keď prebehnete prstami po železnom zábradlí, ozýva sa z neho zvuk. Keby ste vystriedali rôzne zábradlia, jednotlivé tóny budú odlišné. Pohybom prstov po zábradlí naň prenášate určitú kinetickú energiu. Tyčky zábradlia vďaka tejto kinetickej energii začnú vibrovať podobne ako píšťaly na organe, vďaka čomu sa dá do pohybu aj vzduch okolo týchto tyčiek a vzniká zvuk.

Prvé zvukové záznamy

Na princípe vibrácií fungoval aj prvý Edisonov fonograf, ktorý pozostával z valčeku pokrytého fóliou, na ktorom bola pripevnená tuba s ihlou pripevnenou o fóliu. Pri prezentácií tohto zariadenia Edison rozprával do tuby, ktorá koncentráciou energie jeho hlasu rozvibrovala ihlu a táto do valčeku vyryla drážky. Ihla sa pohybovala smerom hore a dole, čiže podľa hlasitosti, ktorou Edison rozprával bola drážka hlbšia alebo plytšia. Týmto spôsobom teda na valčeku vznikol mechanický záznam Edisonovho hlasu.

Pre prehratie tohto záznamu stačilo celý proces obrátiť naopak. Týmto spôsobom ihla začala snímať drážku a z tuby sa ozýval zaznamenaný Edisonov hlas.

Pôvodný Edisonov fonograf

Od predstavenia Edisonovho fonografu ubehlo len 6 rokov a vo švajčiarskom meste Sainte-Croix bola v roku 1883 založená spoločnosť Thorens, ktorá spočiatku vyrábala hracie skrinky a od roku 1903 prešla na výrobu fonografov.

Hermann Thorens – zakladateľ
Hracia skrinka z produkcie spoločnosti Thorens

V roku 1906 taktiež vzniká aj dnes už najstarší výrobca prenosiek do gramofónov, spoločnosť Goldring, ktorá bola založená v Berlíne v roku 1906 a venovala sa výrobe súčiastok pre rodiaci sa gramofónový priemysel. Celú históriu spoločnosti Goldring od jej vzniku až po dnešok si môžete prečítať v článku „Príbeh spoločnosti Goldring,“ ktorý sme na blogu publikovali minulý rok.

Príchod prvých vinylových platní

Prvá prezentácia vinylových platní v takej forme ako ich dnes poznáme prebehla v roku 1948, kedy spoločnosť Columbia Records odprezentovala prvú 12-palcovú vinylovú platňu v hotely Waldorf-Astoria v New Yorku.

Reklamný plagát spoločnosti Columbia Records pre novú senzáciu tej doby – LP platňu

Na toto predstavenie dostatočne skoro nadviazala už spomínaná spoločnosť Thorens, ktorá na trh už v roku 1957 priniesla model gramofónu TD 124, ktorý bol už v tej dobe označovaný ako HiFi prehrávač platní. Veľký úspech, ktorý tento gramofón zožal nasmeroval spoločnosť Thorens na dráhu, ktorej sa drží ako výrobca high-endových gramofónov až do dnešného dňa. Na našom e-shope nájdete v ponuke všetky modely gramofónov značky Thorens a ako oficiálny slovenský distribútor značky Thorens máme 90% produktov aj priamo skladom.

Legendárny gramofón Thorens TD 124, vďaka ktorému je firma Thorens aj dnes špičkou na trhu s gramofónmi

Určite neprehliadnite ani náš článok „Ako si vybrať gramofón,“ ktorý vám pomôže zorientovať sa vo všetkých parametroch a napovie vám aj, na čo si pri výbere treba dať pozor.

Doba už síce pokročila, ale základný princíp záznamu zvuku na vinylovú platňu sa veľmi od toho ako zaznamenával zvuk Edisonov fonograf nelíši. Zvuk je zaznamenaný v drážke, ktorá je na platni len jedna a tiahne sa od okraju až po stred. Šírka tejto drážky sa pohybuje v rozmedzí od 0,04 – 0,08mm v závislosti od úrovne signálu. Dĺžka celého záznamu na jednej platni, keby ho bolo možné vyrovnať a natiahnuť by mohla dosahovať až neuveriteľných 500 metrov.

Zväčšený hrot prenosoky pri snímaní drážok platne

Obe strany drážky platne (ľavá aj pravá) sú na seba umiestnené kolmo s vrcholom uhla na spodnej strane. Jedna strana drážky reprezentuje záznam z pravého kanála a druhá strana z ľavého. Veľkosť záznamu pre daný kanál sa môže pohybovať v rozmedzí niekoľkých mikrónov (tisícin milimetra) preto sú gramofóny také náchylné na akékoľvek externé vibrácie a rušenia, keďže na zosnímanie týchto veľmi malých nerovností je potrebné obrovská presnosť.

Snímanie drážok z platne pomocou prenosky

Záznam vyrytý do povrchu platne sa pri prehrávaní na gramofóne sníma pomocou prenosky. Na prenoske sa nachádza hrot, ktorý sa vďaka svojím malým rozmerom zmestí do drážky a môže ňou prechádzať. Vďaka nerovnostiam v drážke platne začne hrot pri prechode drážkou vibrovať a tieto vibrácie sa pomocou chvejivky prenášajú do telíčka prenosky, v ktorom nastáva premena mechanickej energie na elektrickú. V závislosti od typu prenosky môže premena mechanickej energie na elektrickú prebiehať tromi rôznymi spôsobmi:

  • Prenosky typu  MM sú zložené z dvojice magnetov, ktoré sa pohybom hrotu v drážke rozkmitajú a zmenou ich magnetického poľa sa v cievkach prenosky vytvára veľmi malé elektrické napätie.
Kmitanie prenosky typu MM
  • Prenosky typu MI fungujú na veľmi podobnom princípe ako MM prenosky s tým rozdielom, že miesto trvalého magnetu sa v prenoskách tohto typu využíva dočasný magnet, ktorý môže byť ľahší ako ten trvalý.
Kmitanie prenosky typu MI
  • Posledným typom sú MC prenosky, ktoré sú opakom MM prenosiek. Tu sa využívajú cievky, ktorých hmotnosť je omnoho menšia ako hmotnosť trvalých magnetov, vďaka čomu sú tieto prenosky schopné snímať aj tie najmenšie zmeny drážky s najväčšou presnosťou čo vo výsledku prináša omnoho viacej detailov vo výslednom zvuku.
Kmitanie prenosky typu MC

Kompletný prehľad rozdielov medzi jednotlivými typmi prenosiek a aj prehľadnú porovnávaciu tabuľku všetkých modelov prenosiek značky Goldring si môžete pozrieť v našom e-shope.

Prečo je pri gramofónoch nutné použiť phono-predzosilňovač?

Kvôli fyzickým limitom LP platní je nutné samotný signál pre záznamom na platňu dodatočne upraviť tak, že úroveň nízkych frekvencií sa zníži a pri tých vyšších sa naopak zvyšuje. Krivka, ktorou sa táto ekvalizácia signálu riadi bola určená asociáciou RIAA pred mnohými rokmi. Ak ste už niekedy pripojili výstup z gramofónu priamo do zosilňovača bez použitia phono-predzosilňovača, určite ste si všimli, že výsledný zvuk bol veľmi tichý a veľmi tenký, bez akýchkoľvek basov.

Každý phono-predzosilňovač disponuje zabudovanou spätnou odozvou, ktorá zvyšuje úroveň  basových frekvencií a vyrovnáva vyššie frekvencie na určitú úroveň, aby bolo možné dosiahnuť vyrovnanú reprezentáciu jednotlivých frekvencií. Vo phono-predzosilňovači sa taktiež signál zosilňuje, keďže pôvodný signál z gramofónu môže v niektorých prípadoch byť len na úrovni tisícin voltu. Z tohto dôvodu je nutné signál výrazne zosilniť, aby ho potom mohol od predzosilňovača ešte prebrať samotný zosilňovač.

Sami teda vidíte, že prenos signálu z platne nie je vôbec žiadna mágia. Spomeňte si však, keď znova budete na gramofón ukladať ďalšiu platňu, aký geniálny proces sa za tým všetkým ukrýva a s radosťou si užite svoju obľúbenú hudbu.