Ako vzniká zvuk pri prehrávaní LP platne?

Určite sa vám už doma stalo, že pri ukladaní vašej obľúbenej LP platne na tanier gramofónu ste si prezerali drážky a zamysleli ste sa nad tým ako vlastne prenoska z toľkých miniatúrnych drážok prenesie zvuk?

Predstavte si, že idea, ktorá stojí za celou touto technológiu je stará už viac než 140 rokov a vďačíme za ňu vynálezu T. A. Edisona, ktorý sa nazýva fonograf.

V tomto článku na našom blogu sa vám posnažíme čo najviac priblížiť proces prenosu zvuku z drážok vinylovej platne pomocou prenosky a pozrieme sa aj na takých „velikánov“ analógového sveta, ktorý stáli pri vzniku platní alebo prenosiek už od samého začiatku – spoločnosti Thorens Goldring.

Ako mechanicky zaznamenať zvuk

V dnešnej dobe sú vlastne všetky moderné prehrávače hudby len „zjednodušené“ verzie klasických počítačov. Vaša hudba je v nich uložená v súboroch, ktoré obsahujú spleť rôznych dát uložených na nejakom druhu pamäte.

V prípade hudobných CD je spôsob uloženia hudby na samotnom disku v podstate veľmi podobný, dáta sú do povrchu disku „vypálené“ spôsobom, aby ich laser v mechanike dokázal prečítať podobne ako keby boli priamo na disku. Ako ale zaznamenať zvuk mechanicky? V dobe, keď Edison vynašiel svoj fonograf ešte ľudia o počítačoch ani o CD nosičoch nesnívali. Aj samotná elektrina v bežnej domácnosti bola dosť veľkým sci-fi.

Dáta na disku CD ako vypálené mikroskopické hrbolčeky

Keď prebehnete prstami po železnom zábradlí, ozýva sa z neho zvuk. Keby ste vystriedali rôzne zábradlia, jednotlivé tóny budú odlišné. Pohybom prstov po zábradlí naň prenášate určitú kinetickú energiu. Tyčky zábradlia vďaka tejto kinetickej energii začnú vibrovať podobne ako píšťaly na organe, vďaka čomu sa dá do pohybu aj vzduch okolo týchto tyčiek a vzniká zvuk.

Prvé zvukové záznamy

Na princípe vibrácií fungoval aj prvý Edisonov fonograf, ktorý pozostával z valčeku pokrytého fóliou, na ktorom bola pripevnená tuba s ihlou pripevnenou o fóliu. Pri prezentácií tohto zariadenia Edison rozprával do tuby, ktorá koncentráciou energie jeho hlasu rozvibrovala ihlu a táto do valčeku vyryla drážky. Ihla sa pohybovala smerom hore a dole, čiže podľa hlasitosti, ktorou Edison rozprával bola drážka hlbšia alebo plytšia. Týmto spôsobom teda na valčeku vznikol mechanický záznam Edisonovho hlasu.

Pre prehratie tohto záznamu stačilo celý proces obrátiť naopak. Týmto spôsobom ihla začala snímať drážku a z tuby sa ozýval zaznamenaný Edisonov hlas.

Pôvodný Edisonov fonograf

Od predstavenia Edisonovho fonografu ubehlo len 6 rokov a vo švajčiarskom meste Sainte-Croix bola v roku 1883 založená spoločnosť Thorens, ktorá spočiatku vyrábala hracie skrinky a od roku 1903 prešla na výrobu fonografov.

Hermann Thorens – zakladateľ
Hracia skrinka z produkcie spoločnosti Thorens

V roku 1906 taktiež vzniká aj dnes už najstarší výrobca prenosiek do gramofónov, spoločnosť Goldring, ktorá bola založená v Berlíne v roku 1906 a venovala sa výrobe súčiastok pre rodiaci sa gramofónový priemysel. Celú históriu spoločnosti Goldring od jej vzniku až po dnešok si môžete prečítať v článku „Príbeh spoločnosti Goldring,“ ktorý sme na blogu publikovali minulý rok.

Príchod prvých vinylových platní

Prvá prezentácia vinylových platní v takej forme ako ich dnes poznáme prebehla v roku 1948, kedy spoločnosť Columbia Records odprezentovala prvú 12-palcovú vinylovú platňu v hotely Waldorf-Astoria v New Yorku.

Reklamný plagát spoločnosti Columbia Records pre novú senzáciu tej doby – LP platňu

Na toto predstavenie dostatočne skoro nadviazala už spomínaná spoločnosť Thorens, ktorá na trh už v roku 1957 priniesla model gramofónu TD 124, ktorý bol už v tej dobe označovaný ako HiFi prehrávač platní. Veľký úspech, ktorý tento gramofón zožal nasmeroval spoločnosť Thorens na dráhu, ktorej sa drží ako výrobca high-endových gramofónov až do dnešného dňa. Na našom e-shope nájdete v ponuke všetky modely gramofónov značky Thorens a ako oficiálny slovenský distribútor značky Thorens máme 90% produktov aj priamo skladom.

Legendárny gramofón Thorens TD 124, vďaka ktorému je firma Thorens aj dnes špičkou na trhu s gramofónmi

Určite neprehliadnite ani náš článok „Ako si vybrať gramofón,“ ktorý vám pomôže zorientovať sa vo všetkých parametroch a napovie vám aj, na čo si pri výbere treba dať pozor.

Doba už síce pokročila, ale základný princíp záznamu zvuku na vinylovú platňu sa veľmi od toho ako zaznamenával zvuk Edisonov fonograf nelíši. Zvuk je zaznamenaný v drážke, ktorá je na platni len jedna a tiahne sa od okraju až po stred. Šírka tejto drážky sa pohybuje v rozmedzí od 0,04 – 0,08mm v závislosti od úrovne signálu. Dĺžka celého záznamu na jednej platni, keby ho bolo možné vyrovnať a natiahnuť by mohla dosahovať až neuveriteľných 500 metrov.

Zväčšený hrot prenosoky pri snímaní drážok platne

Obe strany drážky platne (ľavá aj pravá) sú na seba umiestnené kolmo s vrcholom uhla na spodnej strane. Jedna strana drážky reprezentuje záznam z pravého kanála a druhá strana z ľavého. Veľkosť záznamu pre daný kanál sa môže pohybovať v rozmedzí niekoľkých mikrónov (tisícin milimetra) preto sú gramofóny také náchylné na akékoľvek externé vibrácie a rušenia, keďže na zosnímanie týchto veľmi malých nerovností je potrebné obrovská presnosť.

Snímanie drážok z platne pomocou prenosky

Záznam vyrytý do povrchu platne sa pri prehrávaní na gramofóne sníma pomocou prenosky. Na prenoske sa nachádza hrot, ktorý sa vďaka svojím malým rozmerom zmestí do drážky a môže ňou prechádzať. Vďaka nerovnostiam v drážke platne začne hrot pri prechode drážkou vibrovať a tieto vibrácie sa pomocou chvejivky prenášajú do telíčka prenosky, v ktorom nastáva premena mechanickej energie na elektrickú. V závislosti od typu prenosky môže premena mechanickej energie na elektrickú prebiehať tromi rôznymi spôsobmi:

  • Prenosky typu  MM sú zložené z dvojice magnetov, ktoré sa pohybom hrotu v drážke rozkmitajú a zmenou ich magnetického poľa sa v cievkach prenosky vytvára veľmi malé elektrické napätie.
Kmitanie prenosky typu MM
  • Prenosky typu MI fungujú na veľmi podobnom princípe ako MM prenosky s tým rozdielom, že miesto trvalého magnetu sa v prenoskách tohto typu využíva dočasný magnet, ktorý môže byť ľahší ako ten trvalý.
Kmitanie prenosky typu MI
  • Posledným typom sú MC prenosky, ktoré sú opakom MM prenosiek. Tu sa využívajú cievky, ktorých hmotnosť je omnoho menšia ako hmotnosť trvalých magnetov, vďaka čomu sú tieto prenosky schopné snímať aj tie najmenšie zmeny drážky s najväčšou presnosťou čo vo výsledku prináša omnoho viacej detailov vo výslednom zvuku.
Kmitanie prenosky typu MC

Kompletný prehľad rozdielov medzi jednotlivými typmi prenosiek a aj prehľadnú porovnávaciu tabuľku všetkých modelov prenosiek značky Goldring si môžete pozrieť v našom e-shope.

Prečo je pri gramofónoch nutné použiť phono-predzosilňovač?

Kvôli fyzickým limitom LP platní je nutné samotný signál pre záznamom na platňu dodatočne upraviť tak, že úroveň nízkych frekvencií sa zníži a pri tých vyšších sa naopak zvyšuje. Krivka, ktorou sa táto ekvalizácia signálu riadi bola určená asociáciou RIAA pred mnohými rokmi. Ak ste už niekedy pripojili výstup z gramofónu priamo do zosilňovača bez použitia phono-predzosilňovača, určite ste si všimli, že výsledný zvuk bol veľmi tichý a veľmi tenký, bez akýchkoľvek basov.

Každý phono-predzosilňovač disponuje zabudovanou spätnou odozvou, ktorá zvyšuje úroveň  basových frekvencií a vyrovnáva vyššie frekvencie na určitú úroveň, aby bolo možné dosiahnuť vyrovnanú reprezentáciu jednotlivých frekvencií. Vo phono-predzosilňovači sa taktiež signál zosilňuje, keďže pôvodný signál z gramofónu môže v niektorých prípadoch byť len na úrovni tisícin voltu. Z tohto dôvodu je nutné signál výrazne zosilniť, aby ho potom mohol od predzosilňovača ešte prebrať samotný zosilňovač.

Sami teda vidíte, že prenos signálu z platne nie je vôbec žiadna mágia. Spomeňte si však, keď znova budete na gramofón ukladať ďalšiu platňu, aký geniálny proces sa za tým všetkým ukrýva a s radosťou si užite svoju obľúbenú hudbu.

Ako si vybrať novú gramofónovú prenosku, na čo si treba dať pozor

Gramofónové prenosky, ktoré sú ľudovo známe taktiež aj ako gramofónové ihly sa postupom času pri používaní opotrebujú. Práve z toho dôvodu je dobré po určitej dobe vymeniť hrot prenosky, najmä ak máte kvalitný gramofón ako sú napríklad gramofóny Thorens. Pravidelná starostlivosť a výmena hrotu vašej prenosky taktiež pomôže zachovať vašu cennú sa zbierku LP platní v čo najlepšej kondícií. Bežne sa stáva, že nadmieru opotrebovaný alebo poškodený hrot prenosky môže taktiež poškodiť aj povrch vašej vinylovej platne, čo by pri niektorých cenných kúskoch bola naozaj škoda. Samozrejme, svoju prenosku môžete vymeniť aj v prípade, že ste sa o ňu príkladne starali, ale túžite po lepšom, kvalitnejšom modely, ktorý vám prinesie úplne nový zážitok z posluchu vašich LP platní.

Ako vyzerá prenoska pre gramofón

Aj keď tvoria jeden funkčný celok, telo prenosky a samotný hrot sú často považované za dve odlišné časti. Ak si predstavíte stierače na svojom aute, telo prenosky by bol stierač a hrot by tvorila guma, ktorá sa dotýka vášho čelného skla. Pokiaľ máte stierač stále v poriadku, stačí vymeniť len gumenú časť. Presne tento princíp je možné aplikovať aj pre gramofónové prenosky – ak je prenoska stále v dobrom stave stačí vymeniť len hrot.

Niektoré gramofónové prenosky však nedisponujú možnosťou výmeny hrotu zákazníkom. Tu je potrebné, buď kúpiť novú celú prenosku alebo, vo väčšine prípadov, je možné, aby vám hrot v prenoske vymenil samotný výrobca.

Ako spoznáte, že vašu prenosku alebo hrot je potrebné vymeniť

Vo väčšine prípadov naznačujú nutnosť výmeny hrotu zmeny v zvukovom prejave – pri prehrávaní sa začne objavovať šum, nevyrovnanosť kanálov, rušenie, sykavosť.

Tieto zvukové signály naznačujúce nutnosť výmeny hrotu prenosky sa vyskytujú v obmedzenom množstve aj pri bežnom prehrávaní platne, ktorá nie je čistá. Preto sa uistite, že pri zisťovaní prehrávate na gramofóne čistý a nepoškodený vinyl.

Taktiež si všimnite, či špička hrotu nie je nahnutá, poškodená alebo pokrytá prachom prípadne mazom. Ak si všimnete niektoré z týchto príznakov, môžete skúsiť svoj hrot očistiť bežnými čistiacimi prípravkami na čistenie hrotov, avšak nepomôže ani čistenie, je čas na nový hrot.

Používanie opotrebovaného hrotu môže natrvalo poškodiť vaše vinylové LP platne.

Čo sa týka samotných prenosiek, tieto sa obvykle nemenia až tak často. Výmena prenosky je vhodná napríklad v prípade, že ste si kúpili používaný gramofón, o ktorom neviete ako s ním predošlý majiteľ manipuloval a ako sa oň staral.

Určite si koľko chcete do novej prenosky investovať

V dnešnej dobe je na trhu na výber naozaj veľké množstvo prenosiek a hrotov od rôznych výrobcov. Najprv by ste sa preto mali rozhodnúť koľko chcete do svojej novej gramofónovej prenosky investovať. V našej ponuke nájdete prenosky od anglického výrobcu Goldring s tradíciou od roku 1906, ktoré sa pohybujú od 69,00 €, za základné modely z radu Goldring E Series, až do 1095,00 € za jednu z najlepších prenosiek na svete – Goldring Ethos.

Kliknite sem pre porovnanie jednotlivých parametrov prenosiek v prehľadnej tabuľke zobrazujúcu kľúčové vlastnosti všetkých modelov prenosiek Goldring.

Ak si nie ste istý do akej sumy by ste si mali vybrať svoju novú prenosku, skúste si jej cenu porovnať ekvivalentne s tým v akej cene máte doma ostatnú hi-fi techniku vo vašej stereo zostave. Napríklad, ak máte základný model gramofónu ako je napr. Thorens TD 201, úplne vám bude postačovať aj prenoska Goldring E3, ktorá vás bude stáť 129,00 €. Ak však máte niektorý z top modelov gramofónov, určite bude vhodnejšie sa pozrieť po niektorých z vyšších modelov prenosiek ako napr. MC prenoska Goldring Ethos alebo legendárny model MM prenosky Goldring G1042.

Vymeniť prenosku alebo bude stačiť aj nový hrot?

Vo väčšine prípadov, základné modely gramofónov neumožňujú meniť celú prenosku. V našej ponuke gramofónov Thorens je možná výmena prenosky pri všetkých modeloch. Ak si nie ste istý, či je to na vašom gramofóne možné, pozrite sa na koniec ramienka, či tam máte skrutky, ktoré držia prenosku na mieste – ak áno, môžete si ju meniť. V opačnom prípade by ste mali byť schopní vymeniť len hrot.

V prípade výmeny hrotu prenosky je dôležité nájsť kompatibilný model s vašou prenoskou. Väčšina hrotov do prenosiek je dodávaná aj s manuálom ako si hrot vymeniť, my však odporúčame vždy nahliadnuť do manuálu, ktorý vám bol dodaný s gramofónom.

Dbajte na správny prítlak prenosky

Ďalšou vecou, na ktorý by ste nemali zabúdať pri výmene prenosky je jej prítlak, ktorý musí byť v rámci hodnôt, ktoré sú uvádzané v manuály k vášmu gramofónu. Perfektne vyvážené ramienko so správnym prítlakom zaručí, že hrot prenosky bude presne snímať drážky LP platne.

Dôležitým aspektom je taktiež aj výber správneho typu prenosky. Musíte sa rozhodnúť, či chcete MM prenosku alebo MC prenosku. Medzi jednotlivými typmi prenosiek sú podstatné rozdiely, na ktoré netreba zabúdať – každý typ má svoje výhody a nevýhody. Pri MC prenoskách väčšinou absentuje možnosť výmeny hrotu, čiže vždy po opotrebovaní je nutné kúpiť novú celú prenosku. Taktiež, niektoré typy gramofónov sú kompatibilné len s jedným alebo druhým typom prenosiek, iné vám zase dávajú možnosť si zvoliť typ prenosky, ktorá vám lepšie vyhovuje.

Tipy ako sa starať o vašu prenosku

Na záver vám ponúkame pár tipov, ktoré vám pomôžu pri starostlivosti o prenosku a jej hrot, aby ste si nádherný zvuk svojich vinylových LP platní mohli vychutnávať nerušene čo najdlhšie.

  • Vždy sa snažte mať svoje LP platné čisté, bez prachu a mastných odtlačkov prstov. To isté platí aj pre hrot prenosky.
  • Hrot na platňu vždy prikladajte opatrne. Rýchle spustenie hrotu môže spôsobiť prudký náraz o povrch platne, ktorý môže otupiť špičku hrotu a taktiež poškodiť aj vašu vinylovú platňu.
  • Hroty prenosiek majú obmedzenú životnosť, ktorá je poväčšine od 200 do 1000 hodín v závislosti od modelu. Práve z toho dôvodu je vhodné hrot pravidelne meniť každých pár rokov, respektíve podľa toho ako často doma prehrávate svoje LP platne.
  • Je dobré si pamätať koľko hodín ste s danou prenoskou alebo hrotom už odohrali, aspoň približne. Uľahčí vám to potom rozhodovanie, či už je potrebné meniť hrot.
  • Vždy vymeňte hrot alebo prenosku pri kúpe používaného gramofónu. Neoplatí sa riskovať poškodenie LP platne kvôli používanému hrotu, ktorého stav nepoznáte.

Mikroskopický pohľad na hroty gramofónových prenosiek Goldring

Pripravili sme pre vás fotogalériu prenosiek Goldring s nezvyčajným mikroskopickým náhľadom na hrot prenosky v 60-násobnom zväčšení. Bližšie informácie o jednotlivej prenoske a jej cene získate po kliknutí na obrázok alebo názov.

Gramofónové prenosky MC (Moving Coil)

Goldring Legacy

MC prenoska Legacy s horčíkovým telom a eliptickým diamantovým hrotom Vital fine line. Výnimočná ultra nízkou rezonanciou pevného a veľmi ľahkým horčíkovým telom.

Hrot prenosky Goldring Legacy

Goldring Elite

Vysoko kvalitná MC prenoska s nízko-úrovňovým napäťovým výstupom, ultra pevným telom technológie Pocan® a neodymiovým magnetom. Hrot je typu Gyger S line, eliptický, symetrické vinutie cievok zo striebra na veľmi ľahký skelet.

Hrot prenosky Goldring Elite

Goldring Eroica LX

MC prenoska s telom z materiálu Pocan®, eliptický hrot Gyger II line contact. Výstup nízkonapäťový. Verzia Eroica H vyzerá rovnako, ale má vysokoúrovňový výstup. Vyrába sa v Anglicku.

Hrot prenosky Goldring Eroica LX

Gramofónové prenosky MI (Moving Iron) radu 2000

Goldring 2500

MI prenoska disponuje vysokoúrovňovým napäťovým výstupom a vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom 2SD. Použitie s predzosilňovačom určeným pre prenosky typu MM. Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring 2500

Goldring 2400

MI prenoska disponuje vysokoúrovňovým napäťovým výstupom a vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom Vital. Použitie s predzosilňovačom určeným pre prenosky typu MM. Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring 2400

Goldring 2300

MI prenoska disponuje vysokoúrovňovým napäťovým výstupom a vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom Gyger II Fine Line. Použitie s predzosilňovačom určeným pre prenosky typu MM. Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring 2300

Goldring 2200

MI prenoska disponuje vysokoúrovňovým napäťovým výstupom a vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom. Použitie s predzosilňovačom určeným pre prenosky typu MM. Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring 2200

Goldring 2100

MI prenoska disponuje vysokoúrovňovým napäťovým výstupom a vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom. Použitie s predzosilňovačom určeným pre prenosky typu MM. Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring 2100

Gramofónové prenosky MM (Moving Magnet)

Goldring 1042

MM prenoska s vymeniteľnou chvejkou a diamantovým hrotom Gyger S. Vyrába sa v Anglicku.

Hrot prenosky Goldring 1042

Goldring 1022 GX

MM prenoska s vymeniteľnou chvejkou a diamantovým hrotom Vital PH (D22GX). Vyrába sa v Anglicku.

Hrot prenosky Goldring 1022 GX

Goldring 1012GX

MM prenoska s vymeniteľnou chvejkou a eliptickým hrotom GygerII fine line (D12GX). Vyrába sa v Anglicku.

Hrot prenosky Goldring 1012 GX

Goldring 1006

MM prenoska s vymeniteľnou chvejkou a eliptickým hrotom (D06). Vyrába sa v Anglicku.

Hrot prenosky Goldring 1006

Goldring Elektra

Lacnejšia prenoska systému MM s vymeniteľnou chvejkou s eliptickým hrotom (D152E). Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring Elektra

Goldring Elan

Lacnejšia prenoska systému MM s vymeniteľnou chvejkou a sférickým hrotom (D145). Kompletuje sa v Japonsku (Nagaoka).

Hrot prenosky Goldring Elan