Na svete existuje málo vecí, ktoré ľuďom prinášajú rovnaký pocit šťastia ako kvalitná hudba. Nič nie je lepšie, ako keď si na svojej zostave pustíte svoj obľúbený playlist a necháte skladby, aby vás transportovali do iného sveta, sveta plného emócií, ktoré so sebou prináša hudba.

Veľkou časťou sa na celkovom zážitku z počúvania kvalitnej hudby podieľa práve správny výber stereo zostavy – vyladené komponenty, ktoré si medzi sebou „rozumejú,“ reproduktory, ktoré sa veľkosťou hodia presne pre vašu posluchovú miestnosť. Týmto článkom by sme vám chceli priblížiť, čo všetko je potrebné vedieť pred tým, než sa vyberiete do štúdia pre svoju vysnívanú zostavu.

Ak by ste mali záujem výber svojej budúcej stereo zostavy prekonzultovať s odborníkom, ktorý vám poradí, usmerní vás a upozorní na čo si dať pozor, neváhajte nás kontaktovať prostredníctvom emailu na obchod@enigma-audio.sk alebo na telefónnom čísle 0903 380 700.

Aké veľké by mali byť vaše reproduktory?

Svoje reproduktory by ste si mali vyberať tak, aby dobre pasovali do priestoru, v ktorom ich budete počúvať. Napríklad, ak máte veľkú obývačku s vysokým stropom, spokojne si môžete prezrieť našu ponuku stĺpových reproduktorov, ktoré sa do takéhoto priestoru skvele hodia. Stĺpové reproduktory majú plnší, prirodzenejší zvukový prednes s primeranou basovou zložkou vďaka väčšiemu objemu ich ozvučníc. V závislosti od toho aké „množstvo“ basovej zložky pri posluchu preferujete, môžete pouvažovať ešte o dokúpení samostatného subwoofra. To je však nutné skôr v ojedinelých prípadoch a túto alternatívu je tiež lepšie prekonzultovať so skúseným odborníkom v danej problematike.

Stĺpový reproduktor Focal Chora 816 a regálový reproduktor Focal Chora 806

Ak plánujete reproduktory umiestniť skôr do menších priestorov, napr. do domácej kancelárie alebo spálne, vhodnejšie je zvoliť pár regálových reproduktorov. U väčšiny výrobcov je pravidlom, že v každom modelovom rade sú regálové reproduktory vybavené tým istým výškovým a stredobasovým meničom ako stĺpové reproduktory. Kľúčovým rozdielom oproti stĺpovým reproduktorom je práve väčšia variabilita v možnostiach umiestnenia regálových reproduktorov. Väčšinu je ich možné umiestniť na stojan, čo je po zvukovej stránke najlepšie riešenie, prípadne si regálové reproduktory viete pripevniť na stenu, alebo položiť na nejaký kus nábytku.

Ako najčastejšie počúvate svoje reproduktory?

Ak máte reproduktory umiestnené v obývacej izbe, určite sa sem-tam stane, že máte chuť ich vytlačiť takmer na maximum. Vtedy sa práve hodí mať doma pár stĺpových reproduktorov. Ak však skôr preferujete nižšie hlasitosti pri posluchu, alebo hľadáte riešenie pre prehrávanie hudby na pozadí pri rôznych rodinných aktivitách, skôr by sa vám hodili regálové reproduktory – potenciál stĺpových reproduktorov by ostal zbytočne nevyužitý. Práve z tohto dôvodu je vhodné popremýšľať pri kúpe aj nad tým, akým spôsobom budete zostavu najčastejšie počúvať, aby ste zbytočne nevyhodili peniaze za niečo čo nevyužijete. Ušetrenú sumu tak môžete investovať radšej do lepšej elektroniky, alebo do kvalitnejšej kabeláže.

Stereo receiver od nemeckej značky T+A R 1000 E

Ktoré parametre reproduktorov sú pri výbere najdôležitejšie?

Už nejaký ten čas sa pozeráte po nových reproduktoroch, prečítali ste si zopár recenzií, ale aj tak sa vám všetky alternatívy zdajú viac-menej podobné. V takejto situácií vám môže pomôcť pohľad na technické parametre, v ktorých sa jednotlivé modely líšia. Pár tých najdôležitejších si priblížime nižšie.

Frekvenčná odozva

Frekvenčná odozva reproduktora, ktorá sa v technických parametroch uvádza v Hertzoch (Hz) uvádza rozsah tónov (frekvencií), ktoré dokáže vami zvolený reproduktor zahrať. Prvé číslo z rozsahu uvádza najhlbšiu frekvenciu, ktorú reproduktor zahrá. Druhé číslo uvádza tú najvyššiu. Čím väčší je uvedený rozsah, tým „plnší“ zvuk dokážu reproduktory predniesť.

Citlivosť

Citlivosť reproduktora uvádza ako efektívne dokáže reproduktor meniť výkon na hlasitosť. Čím väčšia je citlivosť reproduktora, tým hlasnejšie bude hrať reproduktor pri rovnakom výkone (pri porovnaní s reproduktorom s nižšou citlivosťou). Citlivosť reproduktora sa určuje tak, že sa zmeria jeho hlasitosť vo vzdialenosti 1m pri výkone 1W. Ak teda plánujete do zostavy zapojiť zosilňovač s menším výkonom, pozerajte sa po reproduktoroch s väčšou citlivosťou.

Odporúčaný výkon zosilňovača

Pri väčšine reproduktorov, ktoré máme v ponuke uvádzame odporúčaný výkon zosilňovača. Tento údaj obsahuje približné hodnoty minimálneho a maximálneho výkonu, ktorým by mal váš zosilňovač disponovať.

Impedancia

Impedancia reproduktorov predstavuje elektrický odpor, ktorým reproduktor disponuje voči zosilňovaču. Pri prehrávaní hudby sa impedancia reproduktora stále mení, pre jednoduchosť však výrobcovia uvádzajú jednu nominálnu hodnotu reprezentujúcu impedanciu. Treba však pripomenúť, že reproduktory s nízkou impedanciou (4Ω a menej)  môžu spôsobovať problémy pri použití so zosilňovačmi, ktoré neboli navrhnuté tak, aby boli schopné dodávať dlhodobo vysoké množstvo stáleho prúdu. Z tohto dôvodu je dôležité si skontrolovať, či daný zosilňovač je kompatibilný s vami zvolenými reproduktormi.

Použité materiály

Meniče reproduktorov sa vyrábajú z celého spektra rôznych materiálov, ktoré by ste si pre membránu meniča možno ani nevedeli predstaviť. Len samotná spoločnosť Focal počas svojej histórie ponúkala a stále aj ponúka reproduktory, ktorý majú membrány meničov vyrobené z ľanu, uhlíkových vlákien a termoplastického polyméru… Vyššie rady reproduktorov ponúkajú aj meniče vyrobené so vzácnych kovov ako sú napríklad berýliové výškové meniče pri radoch reproduktorov Focal Kanta, Focal SopraFocal Utopia.

Membrána Flax použitá v reproduktoroch radu Aria a Kanta
Membrána Slatefiber v reproduktoroch radu Chora

Väčšina výrobcov volí pre membrány meničov materiály, ktoré poskytujú rovnováhu medzi ľahkosťou, aby sa mohla pohybovať a pevnosťou, aby bol výsledný zvuk čistý, bez akýchkoľvek skreslení.

Koľko by ste na nákup reproduktorov mali minúť?

Pri značkách akou je aj francúzsky výrobca Focal je skvelé, že excelentne hrajúce reproduktory je možné si zaobstarať v akejkoľvek cenovej hladine a stále máte istotu, že výsledok, ktorý takouto kúpou získate bude viac než prekvapivý. Rady reproduktorov Chora Aria vás presvedčia o tom, že aj za pár stoviek eur si môžete dopriať pár naozaj kvalitných reproduktorov, z ktorých budete mať radosť dlhé roky.

Ak máte na nákup reproduktorov väčší rozpočet, môžete si k nám prísť vypočuť kompletnú ponuku z radu Focal Kanta, ktoré vás neoslnia len svojím zvukom, ale aj štýlovým a moderným dizajnom. Focal Kanta je rad reproduktorov, v ktorom už nájdete aj špičkové technológie použité v tých najvyšších modeloch z radu Utopia – berýliový výškový menič s technológiou IAL alebo špeciálne usporiadanie magnetov na meničoch – PowerFlowerTM.

Ako si rozložiť rozpočet medzi všetky komponenty zostavy

Pri plánovaní rozpočtu pre vašu novú stereo zostavu určite myslite aj na prostriedky, ktoré by ste chceli investovať do nákupu kvalitného zosilňovača. Ak máte doma slabší zosilňovač, kvalitné reproduktory budú síce hrať pekne, ale určite vám „odkryjú“ aj všetky slabosti, ktorými môže takýto zosilňovač trpieť. Výsledný dojem tak nemusí byť úplne totožný s tým, ktorý ste mali pôvodne vysnívaný.

Všeobecne platí pravidlo, že do nákupu zosilňovača by ste mali investovať zhruba rovnakú sumu ako investujete do páru reproduktorov. Vždy je lepšie, ak vlastníte kvalitnejší zosilňovač, na ktorý pripojíte reproduktory nižšej triedy, než naopak.

Správne umiestnenie reproduktorov v posluchovej miestnosti je dôležité

Nákupom kvalitnej stereo zostavy ste prešli len polovicu cesty. Umiestnenie reproduktorov v posluchovej miestnosti môže celkovému dojmu výrazne napomôcť, ale taktiež ho môže aj patrične pokaziť. Nakoľko je táto téma dosť obšírna, na uvedenú problematiku pre vás pripravíme samostatný článok, v ktorom bližšie opíšeme danú problematiku. Pokiaľ vás tento druh článkov zaujíma prihláste sa na odber našich noviniek TU

Aký zosilňovač zvoliť pre zostavu?

Pri výbere zosilňovača sa ponúka naozaj veľmi široká škála možností. Pre stereo zostavy nižšej a strednej triedy je optimálne siahnuť po stereo receivery, ktorý ponúka okrem zosilnenia aj ovládanie rôznych zdrojov a taktiež väčšina stereo receivrov ponúka aj funkcie ako je napr. AM/FM tuner. Pre drahšie zostavy je už vhodnejšie popremýšľať nad integrovaným zosilňovačom alebo kombináciou predzosilňovača koncového zosilňovača.

Integrovaný zosilňovač PA 1000 E
Koncový zosilňovač A 3000 HV

Ako sme už vyššie spomínali, citlivosť reproduktorov je v tomto prípade dôležitým faktorom, ktorý určuje výkon, ktorým by mal váš zosilňovač disponovať. Citlivejšie reproduktory znejú dobre aj pri 40 – 50W. Menej citlivé reproduktory môžu vyžadovať výkon aj okolo 100 – 200W, aby hrali najlepšie ako dokážu.

Na záver len drobná rada. V tomto prípade platí pravidlo: Vždy je lepšie raz počuť, ako 100x čítať, preto nás navštívte a spravte si vlastný názor, na vlastné uši pri šálke dobrej kávy.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu